субота, 1. фебруар 2025.

Преподобни Мелетије Галисијски исповедник

Икона преп. Мелетија из манастира Св. Николаја, са острва Андрос, Грчка

 Преподобни отац наш Мелетије беше из села Теодота на обали Црног мора, рођен 1209. год. од благочестивих и милостивих родитеља Георгија и Марије. На крштењу доби име Михаил, а касније кад се замонаши би назван Мелетије. По завршеној школи крене једне зиме, по промислу Божјем, у Јерусалим да се поклони Светим Местима, а одатле на Синај где постане монах. Пропутовавши још нека друга места он најзад дође на гopy Галисијску у Малој Азији (на 15 километара од Ефеса) где беше манастир основао свети Лазар Галисиот.
Ту се подвизаваше у послушању, смирењу, ноћном бдењу и упражњавању исусове молитве услед чега би удостојен виђења божанске светлости и јављања самога Господа Христа. У то време латинофил цар Михаил VIII Палеолог (од 1259-1282) настојаше да Православну Цркву поунијати и потчини римском папи, у чему му помагаше њиме постављени латиномислећи патријарх Јован Век. Тада свети Мелетије дође у Цариград са преподобним Галактионом, саподвижником својим, и јавно пред Царем изјаве да ће они да бране Православље до смрти и нипошто неће пристати на латинску јерес, која је унапред већ осуђена од Светих Отаца. Цар то схвати као увреду и затвори их, а затим их посла на тамновање на острво Скирос. После неколико година цар их понова доведе к себи и стављаше их на разне муке, да би их само придобио за латинску јерес. Но преподобни не отступаху од исповедања Православне вере о Духу Светом и о осталим истинитим догматима. Утом умре овај неправославни цар, и за цара дође православни цар Андроник II Палеолог (1282-1328), који ослободи ове преподобне исповеднике Православља из тамнице. 

"Молитва, свељубазни, учитеља не треба, него марљивости и брижности и могог усрђа, и Бог тада бива њен учитељ у свему." 

Ускоро затим свети Мелетије се упокоји мирно у Господу у 77 години живота и би сахрањен у манастиру светог Лазара. Најважније од његових дела је „Алфабет“, велика песма од око 13.000 стихова, у којој су изложене теолошке мисли и идеје. Писао је и о учењу о Светој Тројици разобличавајући латинску јерес. Писао је и о исусовој молитви. 

Преподобни оче наш Мелетије моли Бога за нас!

Православна црква га слави 19. јаниуара (1. фебруар).


Нема коментара:

Постави коментар